Proč je na horách zima?


Zima v horách je způsobena několika faktory, které ovlivňují teploty a podmínky v tomto prostředí:

Zemská poloha a sluneční záření: V zimních měsících jsou dny kratší a sluneční záření dopadá na horizont pod menším úhlem. To znamená, že sluneční paprsky musí projít přes tlustou vrstvu atmosféry a ztratí část své energie při ohřevu vzduchu a povrchu. To vede k nižším teplotám.

Za relativně chladné počasí v horách je zodpovědný ještě jiný faktor. Je jím rozpínání vzduchu. Zahřátý vzduch je lehčí než jeho chladný kolega. Nic mu nebrání v tom, aby se přemisťoval do větších výšek. Tam ale panuje menší tlak - objem nahřátého vzduchu je tedy ve větší výšce vyšší. Postupné zvětšování objemu s sebou ale přináší ještě jednu změnu - postupné snižování teploty. V praxi to znamená, že se s každými 100 metry nadmořské výšky sníží teplota o 0,8 °C.

Díky tomu také nefunguje představa, že se hory mohou ohřát teplým vzduchem z nížin.

Sníh a led: Horší vlastností sněhu a ledu je, že mají vysokou albedovou hodnotu, což znamená, že odráží sluneční záření zpět do vesmíru. To může zabránit ohřevu povrchu a přispívá ke studeným teplotám.

Sluneční záření: Ve vyšších nadmořských výškách je sluneční záření intenzivnější, ale nízký atmosférický tlak mohou způsobit, že se teplo rychleji ztrácí, když slunce zapadá. To může vést k prudkým nočním ochlazením.

a další...

Tyto faktory společně přispívají k tomu, že v horách je v zimě obvykle chladněji než v nižších nadmořských výškách.